Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma, İnsanların vücudunda çeşitli nedenlere bağlı olarak yanma hisleri meydana gelir. Bazı durumlarda deri altında bazı durumlarda ise deri yüzeyinde bu yanmalar ortaya çıkmaktadır. Örnek verecek olursak; kollarda meydana gelen yanmalar, sırtta meydana gelen yanmalar, ensede meydana gelen yanmalar, alında meydana gelen yanmalar, boğazda meydana gelen yanmalar, karında meydana gelen yanmalar, idrar yolunda meydana gelen yanmalar gibi birçok yanma bulunmaktadır. Verdiğimiz örneklerden birkaçını ele alalım:

Kolda meydana gelen yanma: Kollardaki yanmaların biçimleri ilk olarak karıncalanma ile başlar ve devamında uyuşma meydana gelir. Kollarda meydana gelen yanmaların nedenlerinden biri sinirlerin hasar görmesinden kaynaklı olabilir veya kollarda sinir sıkışmasının meydana gelmesi de yanma meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kolların çok fazla hareketsiz kalması da kolların uyuşmasına ve yanmalara neden olmaktadır. Bu duruma dikkat edilmelidir. Çok hareketsiz kalmamaya özen gösterilebilir. Şeker hastalığı olan insanların en çok şikâyet ettikleri konulardan bir tanesi de kollarda yanmaların oluşmasıdır. Çünkü vücuttaki şeker seviyesi birden değişince vücudumuz kollarda yanma şeklinde sinyaller verir. Kollarda meydana gelen yanmaların bir diğer nedeni ise vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B12 vitaminini vücut takviye edemezse kollarda yanma ve uyuşmalar başlar. Bundan dolayı düzenli vitaminleri almanız gerekmektedir. Romatizmal rahatsızlığı olan insanların birçoğunda yanma şikâyetleri vardır.

Sırtta meydana gelen yanma: Sırtınızda yanma hissi meydana geliyorsa bu bir hastalığın habercisidir. Sırt bölgenizde karıncalanma, acıma ve yanma hislerinin oluşması romatizma hastalığının meydana geldiğini gösterir. Etkileme alanları ise kasların kemikle birleştiği alanları ve kasları çok etkilemektedir. En çok kadınlarda görülmektedir. Bu romatizma çeşidi yumuşak doku romatizması olarak görülür. Bu rahatsızlığın meydana gelmesi ile sırttan boyun ve omuz bölgelerinde bir alanda toplanabilmektedir. Sırtta karıncalanma, yanmanın yanı sıra üşümede meydana gelmektedir. Bu meydana gelen ağrılar el ve ayaklarda bile hissedilmesine neden olmaktadır. Sırtınızda yanma hissi duyuyorsanız bunun için ilk olarak stresten uzak durun. Sürekli spor yapın ve uyku probleminiz varsa uykunuzu düzene sokmayı deneyin.

Alında meydana gelen yanmalar: Alınlarda meydan gelen yanmaların en önemli nedenlerinden biri sinir sıkışmasıdır. Bu yanmalar gün içerisinde sizi huzursuz ederek dayanılmaz boyutlarda acı yaşamanıza neden olmaktadır. İlk olarak alında karıncalanmalar meydana gelir ve ardından da yanmalar başlar. Alın yanmalarının bir başka sebebi uykusuz kalmaktır. Çok fazla çalışmalar sonucunda da alında yanmalar meydana gelmektedir. Bu yüzden çok çalıştıktan sonra vücudunuzu ve beyninizi dinlendirin. Uykusuz kalmamaya özen gösterin. İnsanlarda meydana gelen duygu değişimleri sonucunda da alında yanmalar meydana gelmektedir. Çok üzüldüğünüzde, ok heyecanlandığınızda sinir sıkışmaları meydana gelir ve böylece alına atarak yanmaların oluşmasına neden olur. Şeker hastalığı olanların alınlarında yanmalar meydana gelmektedir. Aynı zamanda soğuk algınlığı da alında ağrı ve yanmalar meydana getirir. Başa alınan bir darbede alında yanmalara ve ağrılara sebep olmaktadır.

Boğazda meydana gelen yanma: Boğazda meydana gelen yanmaların en önemli sebeplerinden bir tanesi soğuk algınlığıdır. Soğuk havalarda meydana gelen bu rahatsızlıklar boğazların çok çabuk mikrop kapmasına neden olur. Boğazlarda hem iltihap oluşur hem yanma meydana gelir. Bunun için soğuk havalarda çok daha fazla dikkat edilmelidir. Alerjisi olan insanlarında boğazlarında yanmalar meydana gelmektedir. Hava kirliliğinin çok olması boğazda yanmaların oluşmasına ve boğazda kaşıntılar, bulantılara neden olmaktadır. Bir başka nedeni ise reflü rahatsızlığıdır. Reflü rahatsızlığı midede meydana gelen asidin boğaza gitmesi nedeni ile boğazda öksürme ve yanmalar meydana gelir. Bunun için mideye zarar verecek besinlerden kaçınılmalıdır. Boğazlarda meydana gelen kuruluklarda yanmalara neden olmaktadır. Bundan dolayıdır ki çok fazla su tüketmeliyiz. Özellikle çok koşturmalı işlerde vücudun kaybettiği suları alarak boğazlarda oluşacak yanmaların önüne geçebiliriz.

Karında meydana gelen yanma: Karında yanmalar meydana gelirse bu bir problemdir. Bir hastalığın habercisidir. Genel olarak karında yanma hissi meydana gelmez. Ancak bir hastalık söz konusu ise karında yanma meydana gelir. Diyelim ki karın bölgenizde bir şişlik meydana geldi. Bu şişlik devamında yanma getiriyorsa bir sorun var demektir. Bu sorunun adı ‘'Huzursuz Bağırsak Sendromu'dur. Bu hastalığın olmasının sebebi stres altında olmaktan kaynaklanır. Bu stres karında yanmalara ve karıncalanmalara neden olmaktadır. Bağırsaklarda meydana gelen bir sorun hemen karın bölgesine yansır. Örneğin ishal veya kabız olmanız gibi. Bazen de çok fazla yemek yenildiğinde karın bölgesinde ağrı ve yanmalar meydana gelir. Bu yüzden aşırı yemek tüketimi ardından vücudun kendini kontrol etmesini sağlamak için yürüyüş yapmak karına bölgesine iyi gelecektir. Ani olarak meydan gelen duygularda karında yanmalara neden olmaktadır. Örneğin çok fazla korktuğumuzda vücut karında yanma şeklinde tepki vermektedir.

Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kızarıklık ve Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kızarıklık ve Yanma Belirtileri ve Tedavisi

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6