Ayak Parmaklarında Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Parmaklarında Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmaklarında yanma, genellikle insanlarda bacaklarda bulunan sinirlerin herhangi bir darbeye, travmaya bağlı olarak hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak ayak parmaklarında yanma sorunu olan insanlarda bu sorun sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Son derece yaygın olarak meydana gelen bu durumlar insanlarda en çok duş sırasında ortaya çıkarak problemlere neden olmaktadır. Ayak parmaklarında yanma olan insanların bu sorunları her zaman aynı nedenden kaynaklandığı düşünülmemelidir. Çünkü bu problem bazen farklı sağlık problemlerinden kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Bazen ayak parmaklarındaki yanma problemi insanlarda ayağın incinmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle yoğun iş hayatı olan insanlarda ve yoğun spor yapan insanlarda ayak parmaklarında yanma problemi meydana gelebilir. Ayak parmaklarında yanma problemiyle birlikte birçok farklı belirti ortaya çıkar. Bu belirtiler ara ara kendisini yanma problemiyle birlikte ortaya çıkararak tekrar ortadan kalkabilir. Belirtilerin şiddeti ise direk olarak ayak parmaklarında yanma sorununun derecesine bağlı olarak meydana gelmektedir. Ayak parmaklarında yanma probleminde daha fazla zararın meydana gelmesini engellemek için bu problemin ortadan kalkmasına yönelik tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle bir an önce gerekli olan muayeneleri ve tedavileri yaptırarak farklı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Tedavilerin yapılabilmesi için ise tabi ki ayak parmaklarında yanma rahatsızlığının nedeninin bulunması şarttır.

Ayak parmaklarında yanmaya neden olan hastalıklar
  • Periferik nöropati: İnsanlarda yaygın olarak görülen bu rahatsızlık, omurgadan başlayarak ayaklara kadar olan bölgenin herhangi bir yerinde bacak veya ayaklarda bulunan sinirlerin hasar görmesiyle ortaya çıkar. Genellikle şeker hastalığı olan insanlarda ya da kırık veya çıkık sorunu olan insanlarda meydana gelerek ayaklarda ve ayak parmaklarında yanma sorununa neden olur.
  • Diyabetik nöropati: İnsanlarda bulunan şeker hastalığının vücudun çeşitli bölgelerinde yapmış olduğu sinir hasarları nedeniyle oluşan sorundur. Bu durumlarda ayak parmaklarına giden sinirler de zarar gördüğü için sorun ciddi bir şekilde büyüyebilir. Kan şekerinin uzun süreli olarak yüksek olması durumunda bu problem meydana gelir.
  • Morton Nöroması: İnsanlarda ayaklarda bulunan sinirlerin birinde meydana gelen doku kalınlaşması nedeniyle oluşan ayak parmaklarında yapma sorunudur. Bu durumun belirtisi olarak direk olarak ayak parmaklarında yanma meydana gelir. Ağır sporların yapılması, uzun süre koşma eyleminin yapılması, ayak tabanı ve parmaklara çok baskı yapılması durumunda oluşur.
  • Yanan ayak sendromu: Diğer bir adıyla Grierson-Gopalan olarak bilinen bu sendrom ayaklarda bulunan küçük liflerde meydana gelen hasarlardan kaynaklanmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmese bile yapılan araştırmalara göre insanlarda görülen B vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
Bunların haricinde bir hastalık olmasa bile insanlarda ayak parmaklarında yanma problemine neden olan durumlar bulunmaktadır. Bunlar; Kronik böbrek rahatsızlıkları, hipotiroidi denilen problem, AIDS adındaki virüs bulaşması, sık karşılaşılan vitamin eksikliği, Kemoterapi görmek, Eritomelalji adındaki damar tıkanıklığı, kronik alansal ağı sendromu gibi durumlar direk olarak insanlarda ayak parmaklarında yanma sorununa neden olur.

Ayak parmaklarında yanma problemi için yapılabilecekler

1. Ayak parmaklarında yanma olan insanların yapması gereken ilk şey alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımına son verilmesidir. Bu gibi maddeler, direk olarak insanlarda sinir hasarına neden olarak bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

2. Bu durum için yapılabilecek bir diğer şey ise 24 saati geçen yanmalar için acilen doktora giderek problemlerin çözülmesi için uğraşlarda bulunmaktır. Günümüzde birçok insan bu gibi rahatsızlıkları ilerleyene kadar önemsemeyip doktora gitmediği için olduğundan daha büyük problemler yaşamaktadır.

3. Ayak parmaklarında yanma olan insanların yapması gereken bir diğer şey ise bol bol buz uygulaması yapmaktır. Yapılan buz uygulaması sırasında kesinlikle buz direk deriye temas ettirilmemelidir. Bunun için bir naylona ya da bir bez parçası içerisinde buz konularak ayak parmaklarına uygulanmalıdır.

Ayak Parmaklarında Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Editörün Seçtiği

Algı Yanılması

Algı Yanılması

Haber Bülteni

Güncel

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6