Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada yanma, Vajina bayanların cinsel organıdır ve bayanlar için çok büyük bir önem ifade etmektedir. Bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni ise dışarıdan tehlikelere karşı çok zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Vajinada yanma ile kendimizi huzursuz ve rahatsız hissetmeye başlarız. Etrafımızdaki diğer insanlardan kaçmaya çalışırız. Rahatlıkları oldukça bozulur ve mutsuz hissederler. Bu tür rahatsızlıklar sosyal hayat ve aile hayatı ile ilgili doğrudan bağlantılıdır. Hatta cinsel hayatı bile olumsuz yönde etkilediği gözlemlenir.

Vajina bölgesinde yanma, hissi ağrılı cinsel ilişkilere ya da ilişki sırasında zevk alamamaya neden olabilir. Vajinal yanmalar bazen de vajina mantarının belirtisi olabilir. Vajina mantarı ya partnerinizden ya da giydiğiniz sentetik iç çamaşırlarından kaynaklanabilir. Vajinada yanma daha çok kullandığımız iç çamaşırlarından kaynaklandığını söylemiştik, bu tür ürünlerin içerisinde kimyasal sentetik maddeler olduğu için vajinada yanma problemleri yapar. İç çamaşırı olarak kullandığımız ürünlerin temiz ve pamuklu olmalarına dikkat etmekte fayda vardır. Aksi takdirde vajinada aşırı tahriş olma olasılığı vardır. Bunun dışında kokulu kimyasal ürünlerin yani temizlik malzemelerinin de tamamen doğal sabunlar ve hijyen ile yapılması önemlidir. Vajina bölgenizi günlük düzenli olarak yıkamak ve gün boyunca da kuru tutmak çok önemlidir.

Kullandığınız iç çamaşırlarına parfüm sıkmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu parfümlerin içeriğinde de aynı şekilde kimyasal maddeler bulunur. Vajinal yanmalardan kurtulmanın yolları arasında yoğurt uygulamak kolay ve basit bir yöntemdir. Fakat burada önemli olan yoğurdun tatlandırılmış olanını kullanmaktır.

Yoğurdun vajinal yanmada kullanım şekilleri
 • Yoğurt tamponu,
 • Dondurulmuş tampon uygulayıcı,
 • Dondurulmuş eldiven parmakları,
 • İğnesiz şırıngalar,
 • Yeme,
Bu saydığımız uygulamalar yoğurt ile yapacağınız vajina üzerindeki bakterileri öldürmek için kullanılabilen bir yöntemdir. Çünkü tatlandırılmış yoğurt kullanmak bakterileri sevindirecektir.

Vajinada oluşan mantarlardan kurtulmanın bir diğer yolu da diyet besinler tüketmektir. Beslenme alışkanlığınız hastalıkla direk bağlantılı bir sorun teşkil edebilir. Gün boyunca tükettiğiniz gıdalarda fazla nişasta, kafein, şeker, sigara ve alkolden uzak durmanızda fayda vardır. Çünkü içerdikleri zararlı unsurlardan ötürü vajinada tahrişe sebep olmaktadır. Uygulayacağınız diyet programında şekersiz yoğurt sirke ve sarımsağı da eklemeyi unutmayınız. Bahsettiğimiz bu diyet şeklini uygulamak vajina bölgesinde olan yanma problemlerini çözmekte oldukça etkilidir.

Vajinada yanma neden olur?
 • Temiz tutulmaması,
 • Islak bırakılması,
 • Mantar olması,
 • Sentetik iç çamaşırları kullanmak,
 • Adet dönemlerinde sürekli olarak temiz olması,
 • Eş partnerinizden mantar hastalığının bulaşması,
 • Havuz gibi bakterileri aktif olan yerlere girilmesi, vajina yanmalarına sebep olabilecek durumları kapsamaktadır.
Tedavisi

Vajina yanmalarının tedavisinde aşırı cinsel ilişkiye girmeden kaynaklı bir durum var ise iyileşene kadar partnerinizin sizi zorlamaması yeterlidir. Kısa sürede temiz ve kuru bir bakım ile bu yanmalar geçecektir. Eğer ki mantardan kaynaklı bir vajina yanması söz konusu ise burada mantar ilaçlarını ya da doğal bir yol olan yoğurt kürlerini kullanmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında temizlik ile ilgili ya da adet dönemlerinde oluşan yanmalar için ise sadece düzenli temiz ve kuru tutmak yeterlidir.

Bayan cinsel organı olan vajina da yanma birçok nedenden gerçekleşebilir. Bu organın bütün yapısı dışarıda olduğundan rahatlıkla enfeksiyon kapabilir ya da aşırı cinsel ilişkiden dolayı tahriş olarak yanma hissi yaratabilir. Bu kadar hassas bir organ olmasından ötürü vajinanın mutlaka temizliğinin düzenli yapılması ve kuru bırakılması çok önemlidir.

Vajinada Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Kaşıntı ve Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı ve Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta Yanma Nasıl Geçer?

Makatta Yanma Nasıl Geçer?

Güncel

Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6