El Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

El ayak yanması, daha çok yetişkinlerde görülmekte olup geçici sürelerle devam etmektedir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Geçici olarak el ayak yanması kimyasal madde alerjisi olan kişilerde ve koşucular da görülmektedir. Bazı nedenlerden dolayı el ve ayak yanmaları altında ne sebep olduğu öğrenmek gerekmektedir. Geçici olarak süren el ve ayak yanmaları alerjik bir hastalığın sonucunda olmaktadır. Kişinin alerji durumu ve alt nedenlerden dolayı kaynaklanan nedenler çözülmelidir. El ayak yanması genellikle geceleri daha da kötüleşerek uyumayı zorlaştırabilmektedir. Şahsın fiziksel faaliyetlerini bile etkilemektedir.

El ayak yanması 50 yaş ve üzeri kişilerde olma olasılığı daha yüksektir. 50 yaş ve altında el ayak yanması geçici olmakla beraber kalıcı da olabilmektedir. El ayak yanması genellikle kişinin sinir bozukluğundan dolayı da olabilmektedir. Ayrıca yanmayla birlikte ağrılı olan bir karıncalanma ve yanma hissinin daha çok hissedilmesi de görülmektedir.

El Ayak Yanması Neden Olur?
  • Hipotiroidizm: Tiroidin fazla çalışmamasından dolayı gelen bir hastalıktır hipotiroidizm, tedavi edilmediği takdirde el ayak yanmasına ve karıncalanmaya neden olmaktadır.
  • Tarsal Tünel Sendromu: El ve ayakta bulunan sinirlerin baskısı eklemlere baskı yaparak el ayak yanmasına neden olmaktadır.
  • Böbrek İşlev Bozukluğu: Kişinin böbrek işlev bozukluğundan dolayı da el ayak yanmasına neden olmaktadır. Diyaliz tedavisi gören kişilerde daha çok görülmektedir.
  • Karaciğer İşlev Bozukluğu: Karaciğer işlevinin bozulması durumunda vücutta bulunan atık ve toksinler uzaklaşmadığı için vücutta birikmeye başlar. Buda ağrılı el ayak yanmasına neden olmaktadır.
  • Menopoz Dönemi: Kadınlarda yaşanan menopoz dönemi el ayak yanmasına neden olmaktadır.
  • Sinir Hasarı: Kişide bulunan sinir hasarı eklemlere baskı yaptığından el ayak yanmasına neden olabilmektedir. Diyabet gibi hastalıklar sinir hasarına neden olmaktadır.
  • Mantar: El ve ayak oluşan mantar el ve ayakta sürekli yanmaya neden olmaktadır. Mantar oluşmamasını engellemek gerekmektedir. Nemli ayakkabı ve çoraplar günlük değiştirilmelidir.
  • Aşırı Alkol Tüketimi: Aşırı alınan alkol vücutta ödem oluşturmakla beraber el ayak yanmasına neden olmaktadır.
  • Vitamin Eksikliği: Diyette bulunan vitamin eksikliği de el ayak yanmasına nedenleri arasındadır.
El Ayak Yanması Tedavileri Nelerdir?

El ayak yanması bir nebzede olsa azaltacak yöntemler aranmalıdır. Bu yöntemlerin bulunması ise el ayak yanmasının nedenlerinin net bir şekilde bilinmelidir. Naylon çorap giyilmemelidir. Uzun süreli ayakkabı giyinmekten kaçınılmalıdır. Ayak havalandırılmalı ve uzun süre ayakta kalınmamalıdır. El ayak yanması olduğu zaman sık sık ılık duş alınmalıdır. Yatmadan önce ayaklarınızı yıkamak ve sonrasında ıslan şekilde kurutma yapmadan ayağa girmeliyiz. Böylelikle geceleri oluşan yanmaları birazda olsa geçirebilirsiniz. El ayak yanması önlemenin diğer yöntemi arasında yoğurdun suyunu tüketmek de yer almaktadır. El ayak yanması geçici bir problem olmakla beraber bazı zamanda ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Örneğin şeker hastalığında el ayak yanması belirti olarak gösterilmektedir. Bu nedenle geçici olamayan el ayak yanmaların da Uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Aşırı Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Dışkıdan Sonra Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Dışkıdan Sonra Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor?

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor?

Güncel

Ayak Bileğinde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi