Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde idrar yaparken yanma: Erkeklerde idrar yaparken yanma hissinin oluşmasında birçok neden vardır. Bu nedenlerden ilk önce akla gelen idrar yolu enfeksiyonudur. Erkeklerde idrar yaparken yanma çoğu zaman kişinin idrar yolu enfeksiyonu hastalığı olduğu yönündedir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonunun en çok görülen belirtisi idrar yaparken yanma hissidir.

Erkeklerde idrar yaparken yanma hissine sebep olan hastalıklar

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu: Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu iki çeşittir. Alt idrar kanalında enfeksiyon varsa sistit, üst idrar kanallarında ise piyelonefrit denir. İdrar yollarındaki enfeksiyon derecesine göre az bir yanma hissi verebilir ya da yanma ağrı beraberinde olabilir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu çoğu zaman penisin bakterilere maruz kalmasından ve bakterilerin idrar yoluyla mesaneye ulaşmasından kaynaklanır. Erkeklerde idrar yaparken yanma idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon bazen böbrekleri ve üst idrar kanalını da etkisi altına alabilir. Üst idrar yolu enfeksiyonu alt idrar yolu enfeksiyonundan biraz daha ciddi bir durumdur. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu kadınlara göre daha az görülmektedir. Bu durumun sebebi idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalların erkeklerde daha uzun olmasındır. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu kişinin cinsel hayatının çok aktif olmasından da kaynaklanabilir. Ayrıca hijyen kurallarına dikkat etmemek veya da toplu kullanmaya açık tuvaletlerden enfeksiyon kapmanız mümkündür.

Erkeklerde idrar yaparken yanma hissine sebep olan hastalıklardan olan bel soğukluğu: Bel soğukluğu idrar yollarında, rektumda, penis ağzında ve üreme organlarında yerleşen bir bakteridir. Cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır. Erkeklerden kadına bulaşması daha kolaydır genellikle genç bireylerde gözlemlenir. Bu hastalığa sebep olan bakteri sadece insandan insana geçer. Bu bakteri insan vücudunun dışında yaşayamaz ve kuru ortamlarda yaşayamaz neme ihtiyaç duyar. Erkeklerde genellikle ilişkiden bir hafta sonra ortaya çıkar. Öncelikle hafif bir yanma görülür sonrasında hastalık dahada şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkar.

Erkeklerde idrar yaparken yanmaya sebep olan bir diğer durum mesane iltihabıdır: Mesane iltihabı idrar kesesinin iltihaplanması demektir Çoğu zaman vücuttaki enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. En çok görülen boşaltım sistemi hastalıklarındandır. Hastalık tedavi edilmezse böbreğe yayılma riski taşır. Mesane iltihabı mesanede tümör oluşumuna da sebep olur. Normalde bakteriler sadece üreme organının yüzeyinde olur idrar yoluna girdiklerinde ise idrarla birlikte dışarı atılır. Bakteri sayısının artması sonucunda idrar yaparken bir kısmı dışarı atılır ama bir kısmı idrar yolundan çıkmazlar ve iltihaplanmaya yol açarlar. İdrarda yanma hissi mesanede iltihap olmasının belirtilerindendir.

Erkeklerde mesane uru da idrarda yanmalara sebep olur: Kadınlara oranla erkeklerde 4 kat fazla görülen tehlikeli bir hastalıktır. Mesane tümörü ürolojik sistem içinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalıktır. Özellikle bazı mesleklerde kullanılan kimyasalların bu hastalığı tetiklediği de belirtilmektedir. Mesane tümörünün en büyük belirtileri idrarda ağrılı ya da ağrısız kanamalar, idrar yanması ve sık idrara gitmektir. Bu gibi durumlarda ihmal edilmeden doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Erkeklerde idrar yaparken yanma hissi prostat belirtisi olabilir: Prostat her erkekte vardır fakat erkekler yaşlandıkça özellikle 50 yaş üstü olduklarında prostat büyümesi ile karşılaşmaları muhtemeldir. Prostat hücreleri yaşla değişen hormon dengesi sonucunda ortaya çıkar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

m sait erzii

09 Nisan 2024 Salı

İdrar yolarında çok yanma var ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba m sait erzii,

İdrar yollarında yanma hissetmek oldukça rahatsız edici olabilir. Bu durumun altında yatan pek çok farklı neden olabilir, bu yüzden öncelikle bir doktora başvurmanı öneririm. Bununla birlikte, aşağıdaki öneriler rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilir:

1. Su tüketimini artır: Bol su içmek, idrar yollarındaki bakterilerin temizlenmesine yardımcı olabilir.
2. Asitli ve baharatlı yiyeceklerden kaçın: Bu tür yiyecekler idrar yollarını daha da tahriş edebilir.
3. Pamuklu iç çamaşırı giy: Nefes alabilen kumaşlar kullanmak, bölgeyi daha kuru tutar ve enfeksiyon riskini azaltabilir.
4. Hijyene dikkat et: Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapmaya özen göster.

Ancak, bu öneriler sadece geçici rahatlama sağlayabilir. En doğru ve etkili tedavi için bir sağlık profesyoneli ile görüşmen en iyisidir.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Dr. Mehmet

Üroloji Doktoruna Git.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacakta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yanma Nasıl Geçer?

Makatta Yanma Nasıl Geçer?

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gece Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gripte Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Belde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Belde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Yanması Belirtileri ve Tedavisi