Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak içi yanması, çeşitli kulak hastalıklarına bağlı olarak gelişebilen bir belirti veya bir alerji durumu olabilir. Kendiliğinden birkaç gün içinde geçebileceği gibi, bir enfeksiyona bağlı olarak gelişmişse tedavi uygulanması gerekebilir. İç kulak yanmasına bağlı olarak bazı durumlarda kaşıntı veya kulak akıntısı da oluşabilir. Birkaç günü aşan yanma, kaşıntı hissine eğer akıntı da eşlik ediyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gerekir.

Kulak İçi Yanması Sebepleri Nelerdir?

Enfeksiyona Bağlı Olarak:
Kulak içinde, orta kulakta gelişebilen bazı enfeksiyonlar olabilir. Bu enfeksiyonlar bedenin direncinin düşmesi, üşütme, havuz veya denizde kirlenme gibi durumlarda gelişebilir. Kulak içinde oluşan enfeksiyonlar, yanma, kaşıntı ya da kulak akıntısı şeklinde belirtiler gösterirler. Tedavisi bir uzman kontrolünde genellikle antibiyotik yoluyla olur.

Cilt Hastalıklarına Bağlı Olarak:
Egzama, mantar gibi cilt hastalıkları kulak bölgesinde de görülebilir. Bu hastalıklar tedavi edilmezse kulak içine sirayet edebilir ve yanma, kaşınma hissi olabilir.

Alerjik Olarak:
Tüketilen bazı gıdalara bağlı olarak vücutta gelişen alerjiler kulak bölgesinde de görülebilir. Bu alerjilere bağlı olarak, iç kulakta yanma, kaşıntı, şişme görülebilir.

Diğer Sebepler:
  • Kimyasal maruziyet: Kulak temizleme solüsyonları veya diğer kimyasallar kulak içini tahriş edebilir.
  • Travma: Kulak çubuğu veya sert cisimlerin kullanımı kulak kanalını yaralayabilir.
  • Sinirsel nedenler: Stres ve anksiyete gibi durumlar da kulak içi yanmasına neden olabilir.

Kulak İçi Yanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak içi yanması şikâyeti yaşayan kişilerin öncelikle yanmanın sebebini öğrenmeleri gerekir. Kulak içinde oluşan yanma eğer patolojik bir hastalığa bağlı gelişmişse tedavi bu hastalığa karşı olmalıdır ve genellikle kulak içi damla veya antibiyotik tedavisi olarak yapılır. Çeşitli alerjiler sonucu gelişen yanmalar ise alerjinin ortadan kalkması halinde bitecektir. Cilt hastalıklarına bağlı olarak gelişen yanma hastalığın semptomatik tedavileri uygulanarak ortadan kalkabilir. Kulak içinde yanma birkaç günü aşan durumlarda, şikâyeti yaşayan kişi mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalıdır.

Önleyici Tedbirler
  • Kulak hijyenine dikkat etmek ve kulak çubuğu kullanımını sınırlamak.
  • Alerjenlerden kaçınmak ve alerji riski taşıyan gıdaları tüketmemek.
  • Havuz veya deniz sonrası kulakları temiz su ile durulamak.
  • Stres yönetimi ve psikolojik desteğe başvurmak.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ulviye

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Kulak içimde bir yanma hissi var ve bu durum birkaç gündür devam ediyor. Kaşıntı ve bazen hafif bir akıntı da fark ettim. Alerjik bir reaksiyon olabileceğini mi düşünmeliyim yoksa bir enfeksiyon belirtisi mi? Bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalı mıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ulviye Hanım,

Kulak içinde yanma, kaşıntı ve akıntı gibi belirtiler hem alerjik reaksiyonlar hem de enfeksiyonlar ile ilişkili olabilir. Alerjik bir reaksiyon olması durumunda genellikle ek olarak burun akıntısı, hapşırma gibi semptomlar da görülebilir. Ancak, belirtileriniz birkaç gündür devam ediyorsa ve özellikle akıntı varsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu durumda, enfeksiyonun yayılmasını ve durumun kötüleşmesini önlemek için bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız en iyisi olacaktır. Uzman, gerekli muayeneyi yaparak kesin teşhisi koyabilir ve uygun tedaviyi önerebilir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Yemek Borusunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yemek Borusunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Belde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Belde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sırt Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Yanması Belirtileri ve Tedavisi